Stało się już tradycją, że co roku na przełomie września i października Harcerska Grupa Ratownicza Rzeszów organizuje Certyfikowany Kurs Pierwszej Pomocy. W tegorocznej edycji wzięło udział 29 osób z całego Podkarpacia. Z naszego hufca było to aż 11 harcerek i harcerzy (z 16 DW, 51 DH, 34 RwDH, 100 RwDH i 100 RwDSH). Kurs odbył się w formie dwóch weekendowych biwaków.
Podczas pierwszego zjazdu (5-7.10.2018 r.) uczestnicy nauczyli się jak zaradzić w przypadkach m.in: utraty przytomności, nagłych zachorowań, urazów. Kursanci dowiedzieli się też jak wezwać pomoc, o co trzeba wypytać poszkodowanych, jakie informacje przekazać dyspozytorowi, jak przeprowadzić skutecznie RKO, a także jak zabezpieczyć miejsce wypadku.
Podczas drugiego weekendu (19-21.10.2018 r.) kursanci mieli okazje zmierzyć się z symulacjami wypadków i nagłych zachorowań. Nie było łatwo, gdyż trzeba było pomóc poszkodowanym z amputacją urazową, porażonym prądem, po zatruciu lekami i dopalaczami, uspokoić zakochane psychofanki, pomóc przy nieudanej próbie samobójczej, a także załagodzić awanturę małżeńską. A to tylko niektóre przypadki gdzie uczestnicy musieli wykazać się zdobytą wiedzą z zakresu pierwszej pomocy.
Kursanci spisali się wzorowo! Dzięki czemu otrzymali certyfikaty ukończenia kursu oraz dyplomy uczestnictwa (osoby, które nie ukończyły 16 roku życia). Wniosek może być tylko jeden – przy nich możemy wszyscy czuć się bezpiecznie.

Certyfikowany Kurs Pierwszej Pomocy 2018

Post navigation


Czy wiesz że?