Czy to idąc ulicą, jadąc samochodem czy też przebywając w domu, chcemy czuć się bezpiecznie. Dba o to Harcerska Grupa Ratownicza Rzeszów, regularnie organizując Certyfikowane Kursy Pierwszej Pomocy, podczas których kształci kolejnych harcerzy i harcerki, przygotowuje ich do służby drugiemu człowiekowi i niesienia pomocy w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia. W dniach 8-10 i 22-24 listopada bieżącego roku w Kielanówce odbył się kolejny kurs, w którym wzięło udział 24 osoby z sześciu podkarpackich hufców: Rzeszów, Kolbuszowa, Łańcut, Lesko, Stalowa Wola oraz Nisko.

Pierwszy kursowy weekend upłynął kursantom pod znakiem różnorodnych zajęć, w ramach których mieli okazję poznać tajniki udzielania pomocy i radzenia sobie w sytuacjach takich jak nagłe zatrzymanie krążenia, wypadek komunikacyjny, zatrucia i wiele innych. Czekał ich również egzamin z przeprowadzania resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Musieli zmierzyć się też ze swoją pierwszą pozoracją – wybuchem na dyskotece. Do ich zadań należało odnalezienie poszkodowanych, ewakuacja na zewnątrz pomieszczenia i finalnie przeprowadzenie badania urazowego.

Druga część kursu wyglądała nieco inaczej, bowiem skupiono się tylko i wyłącznie na praktyce. Kursantów czekało wiele symulacji, podczas których mierzyli się nie tylko ze stanami zagrożenia zdrowia i życia pacjentów, ale także z własnymi słabościami. Stopniowo nabierali pewności siebie i pokonywali wewnętrzne blokady.

W czasie pozoracji udzielali pomocy między innymi przechodniom potrąconym w wypadku, astmatykowi, robotnikowi po upadku z wysokości, diabetykowi, poszkodowanemu z udarem mózgu, a także osobie, która usiłowała popełnić samobójstwo. To tylko niektóre z wielu symulacji, podczas których kursanci sprawdzali swoją wiedzę i samych siebie.

Nie zabrakło chwil wzruszenia, ale także radości i integracji. Dlatego też trudno było się rozstać, gdy nadszedł czas zakończenia kursu. Gratulujemy wszystkim tym, którzy wyjechali zarówno z certyfikatami, jak i dyplomami, bo uczestnictwo w kursie wymagało od wszystkich przełamania siebie i pewnych barier. Oby zdobyta wiedza nigdy nie musiała przydać im się w prawdziwym życiu!

W tym miejscu nie można pominąć kadry kursu, czyli niezawodnego zespołu HGR Rzeszów, który wytrwale kształci kolejnych harcerzy, aby mogli nieść pomoc dalej, w swoim codziennym życiu. Dziękujemy – i do zobaczenia na harcerskim i ratowniczym szlaku!

Certyfikowany Kurs Pierwszej Pomocy 2019

Post navigation


Czy wiesz że?