Od 13 do 20 maja bieżącego roku miała miejsce Harcerska Wyprawa Pamięci na Monte Cassino, w której wzięło udział ośmioro harcerzy i harcerek z naszego hufca, na czele z komendantką Hufca ZHP Rzeszów hm. Anną Opalińską.
Pierwszym przystankiem w drodze do celu wyprawy była Wenecja – miasto na wodzie. Harcerze mieli okazję przejść się wąskimi weneckimi uliczkami, zjeść prawdziwą włoską pizzę oraz przepłynąć promem po Canal Grande.
Kolejnym punktem na liście były Pompeje – miasto pogrzebane przez wulkaniczne popioły Wezuwiusza prawie dwa tysiące lat temu. Uczestnicy wyprawy poznali życie mieszkańców Pompejów od podszewki – starożytne miasto, choć opuszczone, miało w sobie dawnego ducha codzienności ówczesnych ludzi.
16 maja to dzień rozpoczęcia XXIII Rajdu Honker – rajdu, który na długo zapisał się w pamięci reprezentacji naszego hufca. Wraz z hufcem Przemyśl, nasz patrol „Połonina Wetlińska” wcielił się w polskich żołnierzy walczących w bitwie o Monte Cassino – harcerze przedzierali się przez trudny teren wzgórza, by dotrzeć do odległych punktów; rozbrajali bomby; budowali kamienne składaki chroniące przed wrogim ostrzałem, a nawet strzelali z PIAT-ów i moździerzy. Dwa dni rajdowych zmagań zostały nagrodzone satysfakcją z wykonania wszystkich zadań oraz niewątpliwym zacieśnieniem więzi między członkami patrolu.
Punktem kulminacyjnym pobytu na sławnym wzgórzu były uroczystości z okazji 75. rocznicy bitwy o Monte Cassino. Nasi przedstawiciele pełnili wartę przy grobach poległych żołnierzy, a także stojąc w szpalerze powitali Prezydentów Polski i Włoch.
Ostatnim miejscem, które odwiedzili harcerze w ramach Wyprawy, był Rzym oraz znajdujący się w nim Watykan. Wzięli oni udział w Aniele Pańskim odprawianym przez papieża Franciszka, a także pomodlili się w Kaplicy Sykstyńskiej. Sam Rzym przywitał ich piękną słoneczną pogodą, która sprzyjała eksplorowaniu „wiecznego miasta” – zwiedzili Koloseum, zobaczyli też między innymi Schody Hiszpańskie i fontannę di Trevi. Wieczorem 19 maja wyruszyli w drogę powrotną do Polski.
Mimo trudnych chwil i problemów, wszyscy szczęśliwie wrócili do swych wytęsknionych domów i rodzin, z głową pełną wspomnień i niesamowitych przeżyć.

Harcerska Wyprawa Pamięci – Monte Cassino 2019

Post navigation


Czy wiesz że?