W tym roku przypada 80. rocznica wybuchu II wojny światowej. Z tego powodu reprezentacja Hufca ZHP Rzeszów udała się do Jordanowa – miejscowości związanej więzami historii z patronem gen. Stanisławem Maczkiem – aby uczcić pamięć jego oraz wszystkich poległych w kampanii wrześniowej.

Pierwszy z dwóch dni wyjazdu upłynął pod znakiem rozwijania swojej wiedzy oraz umacniania więzi. Rzeszowiacy udali się do Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce, gdzie mieli okazję wejść do starych pociągów i przenieść się parędziesiąt lat wstecz na zabytkowy peron.

Potem zaś udali się na miejsce noclegowe w jordanowskiej szkole, gdzie wysłuchali interesującej prelekcji o bohaterze naszego hufca. Uczestniczyli w niej także przedstawiciele Hufca Jordanów, którzy przyszli zapoznać się z Rzeszowiakami. Nowe znajomości niewątpliwie zawiązały się na wspólnym świeczkowisku o tematyce przyjaźni. Harcerze zastanowili się nad ich własną interpretacją słowa „przyjaciel”, napisali teksty piosenek o swoich przyjaciołach, a na końcu udali się na ogniobranie.
Dzień zakończyło zawiązanie kręgu i wydobywające się z ponad pięćdziesięciu ust „czuwaj!”.

Nazajutrz nasi przedstawiciele udali się na uroczystości związane z wybuchem II wojny światowej. Uczestniczyli w uroczystej Mszy Świętej, po której odbył się przemarsz pododdziałów pod pomnik upamiętniający poległych w walce o Wysoką podczas II wojny światowej. W walce tej brała udział m.in. 10 Brygada Kawalerii Zmotoryzowanej, dowodzona przez gen. Stanisława Maczka.

Po wysłuchaniu wzruszającego przemówienia prof. Andrzeja Maczka, syna słynnego dowódcy, rzeszowscy harcerze otrzymali wielki przywilej rozmowy z profesorem oraz zrobienia pamiątkowego zdjęcia. Ta chwila zostanie zapamiętana na długo. Mamy nadzieję, że za rok również dostaniemy szansę ponownego spotkania z tym niesamowitym człowiekiem.
I obyśmy zamiast sylwetek czołgów i dymu z luf, jak osiemdziesiąt lat temu, zawsze oglądali uśmiechy na twarzach wyglądających spod harcerskich beretów!

Hufcowy wyjazd do Wysokiej k. Jordanowa 2019

Post navigation


Czy wiesz że?