W trakcie tegorocznego weekendu majowego Zespół Kadry Kształcącej naszego hufca zorganizował kurs przewodnikowski „Wśród drzew”, w którym wzięło udział siedmiu kursantów z Hufca ZHP Rzeszów, trójka z Hufca ZHP Nisko, a także były dwie harcerki, które na kurs przyjechały spoza terenu naszej chorągwi, a mianowicie z Hufiec ZHP Zgorzelec i Hufiec ZHP Ziemi Rybnickiej.
Przyszli instruktorzy ZHP wraz z kadrą kursu spędzili pięć owocnych dni w sercu lasu. Zdobywali wiedzę z zakresu planowania biwaków harcerskich, pisania planu pracy drużyny; kształcili się w kierunku pracy z dziećmi i młodzieżą oraz odświeżali wiedzę o poszczególnych metodykach i metodzie harcerskiej. Nie zapomnieli również o samorealizacji i działaniach na poziomie hufca.
Podczas obrzędowych ognisk mieli okazję porozmawiać między innymi o instruktorach, którzy mieli duży wpływ na ich życie, a także o roli wychowawcy wobec wychowanków.
Wyjątkowości zajęć dopełniły warunki lasu, w którym odbywał się kurs. Uczestnicy mieszkali pod namiotami, a posiłki gotowali samodzielnie na kuchni polowej. Oprócz tego wszystkie inne sprzęty użyteczności obozowej musieli zbudować sobie sami.
Podsumowaniem kursu były skłaniające do refleksji rozmowy instruktorskie, czyli swego rodzaju podsumowanie osobistych celów, które każdy z uczestników powinien wyznaczać sobie na swojej harcerskiej drodze.
Możemy być pewni, że dwunastka przyszłych instruktorów została dobrze przygotowana do pełnienia roli wychowawcy – instruktora i już niedługo na ich mundurach zobaczymy granatowe podkładki pod krzyżem.

Kurs przewodnikowski „Wśród drzew”

Post navigation


Czy wiesz że?