9 grudnia po raz czwarty odbyła się uroczystość rozdania Lamp Podkarpackiej Historii.  Wyróżnienie to jest wręczane osobom, które miały szczególny wkład w popularyzację oraz pielęgnowanie lokalnej przeszłości i tradycji. W tym roku jedną z nagrodzonych została hm. Małgorzata Jarosińska – komendantka Hufca ZHP Rzeszów w latach 2013-2016, przewodnicząca Komisji Historycznej Chorągwi Podkarpackiej ZHP i instruktorka Muzeum Harcerstwa.

Dh Małgosia została wyróżniona za swoją pracę na rzecz propagowania historii Rzeszowszczyzny w tym harcerstwa. Jest autorką wielu publikacji, m.in. albumów poświęconych dawnej i nowej fotografii miasta („Rzeszów galicyjski w obiektywie Edwarda Janusza” 2011, „Rzeszów w obiektywie zakładu E. Janusz” 2011, „Balkony dawnego Rzeszowa” 2017, „Kościół Chrystusa Króla w Rzeszowie” 2019). Ponad to kilka swoich książek poświęciła również historii rzeszowskiego harcerstwa, ale nie tylko („Harcerstwo żeńskie i ruch zuchowy w Rzeszowie 1912-1939” 2005, „Harcerskie groby na cmentarzach Rzeszowa” 2010, „Harcerze w Bieszczadach” 2014, „Generał Stanisław Maczek – bohater rzeszowskich harcerzy” 2019). Oprócz pracy wolontariackiej w ZHP, udziela się także w Polskim Towarzystwie Turystyczno-Krajoznawczym, gdzie jest członkiem Komisji Historii i Tradycji  przy Zarządzie Głównym PTTK w Warszawie.

W poprzednich edycjach nagrodę otrzymały również hm. Zofia Nowakowska oraz hm. Krystyna Chowaniec. Tegoroczna uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się w Wojewódzkim Domu Kultury. Organizatorem plebiscytu jest „Podkarpacka Historia”. Więcej o uroczystości wraz ze zdjęciami można przeczytać tutaj.

Lampy Podkarpackiej Historii 2019 rozdane!

Post navigation


Czy wiesz że?