31 marca bieżącego roku, w 127. rocznicę urodzin generała Stanisława Maczka – jednego z najmężniejszych polskich dowódców, wspaniałego człowieka i przyjaciela swych żołnierzy – zakończyła się kampania bohater Hufca ZHP Rzeszów, który od tego czasu będzie nosił jego imię.
Był to dzień zwieńczenia prawie czteroletniej pracy i przygotowań do tego, by móc godnie reprezentować wartości, jakimi kierował się nasz patron. W ramach kampanii zostało zorganizowanych wiele przedsięwzięć, między innymi gra miejska „Śladami generała Maczka”, zakup strojów rekonstrukcyjnych oraz hufcowy wyjazd do Holandii.
Tego ważnego dnia, podczas uroczystej mszy świętej w rzeszowskim Kościele Garnizonowym, został poświęcony sztandar hufca. Po wysłuchaniu kazania księdza biskupa, odbył się apel pod tablicą upamiętniającą żołnierzy 1 Dywizji Pancernej, którym przewodził generał Maczek. Po uroczystej części obchodów nastąpił przemarsz drużyny reprezentacyjnej na czele ze sztandarem hufca i chorągwi, w asyście orkiestry oraz mażoretek.
Część artystyczna uroczystości odbyła się w auli w budynku Politechniki Rzeszowskiej. Do zebranych przemówił komendant Chorągwi Podkarpackiej ZHP hm. Mariusz Bezdzietny oraz komendantka Hufca ZHP Rzeszów hm. Anna Opalińska. Następnie zostały wręczona podziękowania drużynowym rzeszowskich jednostek oraz byłym komendantom hufca. Po podziękowaniach harcerze mieli szansę zobaczyć przedstawienie przybliżające sylwetkę generała Maczka przygotowane przez 1 GZ „Leśne Jagódki” z Boguchwały i wysłuchać piosenki zaśpiewanej przez harcerzy 6 DH Nieprzetartego Szlaku „Słoneczniki”, a także obejrzeć krótki film podsumowujący kampanię bohater.
Bardzo dziękujemy wszystkim instytucjom, które wspierały nas przez czas trwania kampanii bohater oraz na samym jej finiszu. Byli to m.in. Haftres Rzeszów – Haft komputerowy, Komenda Miejska Policji, Harcerska Grupa Ratownicza Rzeszów we współpracy z Podkarpackim Centrum Ratownictwa Medycznego, orkiestra OSP z Niebylca wraz z mażoretkami, Politechnika Rzeszowska, ksiądz proboszcz kościoła garnizonowego ks. prałat płk Władysław Kozicki i Hammerland Workshop. 
Mamy nadzieję, że dzień nadania hufcowi imienia gen. Stanisława Maczka trwale zapisze się w pamięci rzeszowskich harcerzy. Czeka nas dużo nowych wyzwań w pracy z patronem, lecz z dumą pójdziemy jego drogą – drogą ideałów, przyjaźni i braterstwa.

Nadanie imienia gen. Stanisława Maczka Hufcowi ZHP Rzeszów

Post navigation


Czy wiesz że?