Sto lat temu 15.01.1919 roku zmarł założyciel polskiego harcerstwa i nasz autorytet – Andrzej Małkowski. Sześćdziesiąt lat później, tego samego dnia zmarła jego żona – Olga Drahonowska-Małkowska. Dla upamiętnienia, w 100. i 40. rocznicę ich śmierci w Kościele Farnym w Rzeszowie odbyła się uroczysta msza, w której udział wzięli harcerze z naszej chorągwi, ale też z innych organizacji harcerskich. Następnie pod pomnikiem Leopolda Lisa Kuli został zapalony symboliczny znicz, a pod tablicą na ścianie teatru im. Wany Siemaszkowej, która poświęcona jest Małkowskim, zostały złożone kwiaty. Później odbył się przemarsz do Parku Jedności Polonii z Macierzą, pod głaz 100-lecia ZHP, gdzie zostały złożone wieńce kwiatów oraz zapalone znicze. W uroczystościach wzięli udział harcerze z 1 Rzeszowskiej Drużyny „Czarna Jedynka”, harcerki z 2 Rzeszowskiej Drużyny Harcerek „Zielona Dwójka”, przedstawiciele 5 Drużyny Starszoharcerskiej „Zośka”, harcerki i harcerze z 51 Szczepu „Żuawi” oraz harcerki z 100 Rzeszowskiej Drużyny Harcerskiej.

Obchody rocznicy śmierci Olgi i Andrzeja Małkowskich

Post navigation


Czy wiesz że?