W dniach 27-28 września odbyła się 80 rocznica przejścia ZHP do konspiracji i przybrania kryptonimu „Szare Szeregi”. Z tego powodu w Warszawie odbył się Alert Pamięci, w którym wzięło udział 4 rzeszowskich harcerzy. Po przyjeździe do stolicy harcerze mieli możliwość zwiedzenia Muzeum Powstania Warszawskiego i przejścia się po Warszawie. O godzinie 18 odbyła się msza polowa, a po niej koncert gdzie został odśpiewany hymn Szarych Szeregów. Został też nadany Medal Wdzięczności ZHP dla Stowarzyszeniu Szarych Szeregów. W sobotę rzeszowscy harcerze wzięli udział w tzw. „szarym spacerze”, odwiedzając miejsca związane z działalnością Szarych Szeregów m.in: cmentarz powązkowski, tablice upamiętniającą Floriana Marciniaka oraz Pomnik Małego Powstańca. Na zakończenie odbyły się uroczysty apel, w którm harcerze z 34 RwDH byli w poczcie sztandarowym Chorągwi Podkarpackiej. Na uroczystościach zostały przeczytane przemówienia prezydenta RP Andrzeja Dudy, Premiera Mateusza Morawieckiego, jak i przewodniczącego Stowarzyszenia Szarych Szeregów i Naczelniczki ZHP.

Ogólnopolska Zbiórka Alertu Pamięci

Post navigation


Czy wiesz że?