„Współczesna historja cywilizacji zna mało wydarzeń , posiadających znaczenie większe od bitwy pod Warszawą w roku 1920. Nie zna zaś ani jednego, które by było mniej doceniane… Gdyby bitwa pod Warszawą zakończyła się była zwycięstwem bolszewików, nastąpiłby punkt zwrotny w dziejach Europy, nie ulega bowiem najmniejszej wątpliwości, iż upadkiem Warszawy środkowa Europa stanęłaby otworem dla propagandy komunistycznej i dla sowieckiej inwazji […]” Tymi słowami doniosłość dla historii Polski i Europy bitwy pod Warszawą, znaną w Polsce również jako Cud na Wisłą, opisuje Edgar Vincent d`Abernon w swojej książce Osiemnasta decydująca bitwa w dziejach świata. Pod Warszawą 1920. Cud nad Wisłą to decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej, rozegrana na przedpolach Warszawy, kulminacyjny moment bitwy przypadł na 15 sierpnia. W sto lat po tych wydarzeniach, harcerze naszego Hufca na placu Józefa Piłsudskiego wspólnie z Wojskiem Polskim, jednostkami Strzelca oraz mieszkańcami Rzeszowa pamiętali o wydarzeniach na pamiątkę których zostało ustanowione Święto Wojska Polskiego.

Rzeszowskie obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej

Post navigation


Czy wiesz że?