W tym uroczystym dniu harcerze z naszego hufca wzięli udział w obchodach związanych ze 227 rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 maja.
Rankiem spotkali się oni na uroczystej mszy w kościele farnym, a po wysłuchaniu kazania odnoszącego się do polskiej historii, wzięli udział w apelu na Rynku przy pomniku Kościuszki. Salwy honorowe wybrzmiewały w uszach, a harcerskie krzyże mieniły się w słońcu. Oczy harcerzy wpatrzone były w łopocące na wietrze flagi Ojczyzny. Dla takich właśnie chwil jest się harcerzem.
Całe przedsięwzięcie zabezpieczała Harcerska Grupa Ratownicza, pomagając wszystkim, którzy znaleźli się w potrzebie.
Wiązankę kwiatów pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki złożył hm. Mariusz Bezdzietny, komendant Chorągwi Podkarpackiej ZHP.
Następnie wszyscy harcerze przemaszerowali wraz z żołnierzami wokół Rynku. Orkiestra wojskowa nadawała rytm kroku, a kolumny rzeszowskich drużyn kroczyły za sztandarem.
Po defiladzie odbyła się gra miejska „W obronie Konstytucji”. Harcerze podzielili się na drużyny i w takich oto patrolach wyruszyli w drogę. Ich zadaniem było – rozszyfrowując kolejne wskazówki – dotrzeć do ukrytej Konstytucji i tym samym uchronić ją przed niepowołanymi rękami. Mieli szansę dowiedzieć się ciekawych informacji, dotyczących między innymi polskich barw narodowych i heraldyki. Udoskonalili także swoją wiedzę o Rzeszowie i jego topografii oraz znajomości szyfrów. Odwiedzili zabytkowe miejsca Rzeszowa takie jak Stary Cmentarz, kościół Ojców Bernardynów czy zamek Lubomirskich.
Wszyscy z gry wrócili zmęczeni, ale pełni entuzjazmu. W siedzibie hufca – na mecie – czekał na nich poczęstunek. Konstytucję obronił patrol z 51 Drużyny Harcerzy i Harcerek Żuawi.
Harcerze wynieśli w tym dniu dużo frajdy połączonej ze służbą.

Rzeszowskie obchody z okazji Święta Konstytucji 3 maja 2018

Post navigation


Czy wiesz że?