W dniach 22-23 września bieżącego roku odbyło się wielkie święto Chorągwi Podkarpackiej. Uczestniczyło w nim niemal 1800 harcerzy z całego Podkarpacia. Nasi Rzeszowiacy mieli w tej imprezie swój udział.

Wczesnym rankiem uczestnicy zebrali się w rejonie Hali Podpromie, by stamtąd wyruszyć na grę terenową. Poznawali tajemnice podkarpackiej stolicy, zagłębili się w historię skautingu, a także podszkolili znajomość ulic miasta i topografię. Mimo niesprzyjającej pogody, nastroje dopisywały i harcerze z uśmiechem wędrowali po Rynku i okolicy.

Po grze z kodami QR oraz ucieczkach przed „gestapo”, które pokazało się w strojach epokowych, harcerze udali się na uroczystą mszę świętą w Kościele Farnym, gdzie wysłuchali kazania biskupa. Każdy z hufców miał tam swoją reprezentację – tak w kościelnych ławach, jak i przy sztandarach.

Po błogosławieństwie i przegrupowaniu, uczestnicy udali się na przemarsz do miejsca odsłonięcia pamiątkowego głazu na stulecie Związku Harcerstwa Polskiego. Tam, niedaleko pomnika generała Sikorskiego, stanął bowiem monument z piękną złotą lilijką, symbolizującą czystość i ideały, którym jesteśmy wierni.

Harcerze przemaszerowali z powrotem na Rynek, gdzie odbył się uroczysty apel chorągwiany.

Harcmistrz Mariusz Bezdzietny odebrał meldunki komendantów hufców, po czym ich reprezentacje udały się na defiladę harcerską. Nasi harcerze maszerowali na przedzie, przy akompaniamencie wojskowej orkiestry. Wspaniale było widzieć tak liczne różnorodne środowiska harcerskie, a między nimi chusty rzeszowskich drużyn.

Kiedy uroczysta wstępna część pierwszego dnia święta chorągwi zakończyła się, nadszedł czas na trochę harcerskiej zabawy! Po dotarciu do Parku Papieskiego, wszyscy bawili się na festiwalu piosenki, w Wiosce Galicyjskiej (która przywędrowała do nas, aż z Wyspy Sobieszewskiej ze Zlotu ZHP!), ale przede wszystkim zdobywali nowe doświadczenia, poznając harcerzy z innych hufców, a także spotykając się ze starymi znajomymi.

Pierwszy dzień harcerskiej imprezy zakończyło rozpalenie Watry Stulecia oraz koncert zespołu Dom o Zielonych Progach.

Drugi dzień święta rozpoczęła msza harcerska w Parku Papieskim. Harcerze zaangażowali się w różnorodne warsztaty tematyczne – począwszy od jazdy rowerowym slalomem, na tkactwie skończywszy. Uczestnicy mieli również okazję poczuć się jak prawdziwi ułani, dosiadając koni pod opieką żołnierzy.

Po południu trzeba było wrócić do domu – drugi, ostatni dzień święta naszej chorągwi dobiegł końca. Harcerze z całego Podkarpacia powrócili do swoich miast, z umysłem wzbogaconym nowymi doświadczeniami i wspomnieniami.

Mamy nadzieję, że za rok spotkamy się w jeszcze większym gronie, bo oto rozpoczynamy nowe stulecie!

Święto Chorągwi Podkarpackiej ZHP – Mamy Moc!

Post navigation


Czy wiesz że?