„Odważ się!” to hasło Wędrowniczej Watry 2020 i faktycznie zarówno organizacja wydarzenia, jak i przygotowania się do niego przez wędrowników były nie lada wyzwaniem.

Wędrownicza Watra to coroczny projekt dla drużyn wędrowniczych oraz skautów z całej Europy kończący się Zlotem organizowanym przez Zespół Wędrowniczy Wydziału Wsparcia Metodycznego Głównej Kwatery Związku Harcerstwa Polskiego.

Wędrownicy przed Zlotem 2020 mieli zdobyć jeden ze znaków służb, wcześniej rozpisując w patrolu zadania, przygotować zajęcia metodyczne dla innych uczestników Zlotu oraz zorganizować obóz wędrowny.

Patrol 10 wędrowników z 9 RwDW Hufca ZHP Rzeszów wybrał do zdobywania znak służby przyrodzie. W ramach realizacji próby na znak wzięli udział w akcjach proekologicznych, sadzili drzewa, wprowadzili w swojej harcówce segregację śmieci, zrobili ekologiczny happening w III LO z tematycznymi plakatami, reaktywowali Harcerski Klub Ekologiczny HKE21, a także 1 sierpnia 2020 r. zorganizowali Hufcowe Sprzątanie Lisiej Góry.

Obóz wędrowny 9-tki odbył się w formie spływu kajakowego po Krutyni. Było magicznie, namiotowo, ogniskowo, przyrodniczo. A harcerze z HKE 21 zadbali o aspekty ekologiczne; codziennie odbywały się tematyczne mini-warsztaty oraz zbieraliśmy śmieci z wody i obozowisk.

Niestety, ze względu na pandemię Zlot Wędrowniczej Watry 2020 nie mógł się odbyć w formie takiej jak co roku, plenerowo z udziałem wszystkich uczestników czyli kilkuset harcerzy i skautów. Odbył się w formie online. Uczestnicy przez 3 dni mieli możliwość wziąć udział w licznych webinariach i zajęciach, między innymi zajęciach jogi, które prowadziła dh Joanna Ruszała razem ze swoją mamą pwd. Kasią Ruszałą. Bo przecież jeden z płomieni Wędrowniczej Watry to siła ciała.

W Lginiu, niedaleko Wrocławia, gdzie miał odbyć się Zlot, w dniach 27-30 VIII spotkali się patrolowi, czyli wędrownicy, którzy odpowiadali za przygotowanie na Zlot swoich ekip. W 9RwDW reprezentowała dh Joanna Ruszała.

Spotkanie Patrolowych to były  4 intensywne i niesamowite dni. Cały czas palił się ogień watry, przy którym uczestnicy chętnie siadali na wspólne śpiewanki. Uczestniczyli też w bardzo wielu zajęciach programowych m.in o organizacji obozów wędrownych. Cenna była dyskusja dot. metodyki wędrowniczej, gdzie mogli podzielić się swoimi doświadczeniami. Dh Asia o samym zlocie WW mówi tak: „Codziennie rano były rozgrzewki.  Prowadziłam na nich zajęcia jogi. Poznałam wielu cudownych i inspirujących ludzi, działających w swoich wędrowniczych drużynach na najwyższym poziomie. To właśnie dzięki nim wróciłam z pomysłami na rok harcerski 2020/2021 i z zapałem do dalszego działania!

Wędrownicza Watra 2020 „Odważ się!”

Post navigation


Czy wiesz że?